Wygaszanie decyzji o rejestracji pojazdów

2024-05-22

22 lipca 2023 roku weszły w życie przepisy prawa, na mocy których do 10 czerwca 2024 samochody bez ważnego OC i badania technicznego (od minimum 10 lat) zostaną automatycznie wyrejestrowane. 

Podstawą prawną jest art. 17 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r., o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia skutków kradzieży tożsamości. Wygaszone zostaną decyzje o rejestracji pojazdów, które zostały wydane przed 14 marca 2005 roku, a pojazdy nie posiadają ważnego badania technicznego i OC przez okres dłuższy niż 10 lat. Nowelizacja nie dotyczy pojazdów zwolnionych z obowiązku badań technicznych, jak np. niektóre pojazdy zabytkowe.  

Jeśli nasz pojazd znajduje się w wykazie, mimo że OC i badanie techniczne są ważne, lub były ważne w ciągu ostatnich 10 lat, należy zwrócić się do podmiotu, który zobowiązany był do przekazania danych do centralnej ewidencji pojazdów lub – jeśli posiadamy dokumentację potwierdzającą ważność OC i badania technicznego – napisać pod adres mailowy cepik@cyfra.gov.pl. Pod tym samym adresem mailowym należy zgłaszać sytuacje niesłusznego wygaszenia decyzji rejestracji. W przypadku uzasadnionego zgłoszenia, po stronie CEPiK-u zostanie wykonane administracyjne anulowanie operacji wygaszenia rejestracji, a pojazdy te będą podlegały powtórnej rejestracji, po wcześniejszym spełnieniu warunków dopuszczenia do ruchu. 

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.