17-latek wypłacał pieniądze z oszustw na tzw. blika – twierdził, że znalazł taką ofertę pracy

2023-08-23

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Sobótce zatrzymali 17-latka, który wypłacał z bankomatu pieniądze pochodzące z przestępstw. Tłumaczył, że nie wiedział, z czym ma do czynienia ani że pieniądze pochodzą z oszustwa. Na widok policjantów podjął jednak próbę ucieczki. O tym, czy odpowie za współudział w przestępstwie, zdecyduje sąd. Usłyszał 7 zarzutów dotyczących oszustw. Grozi mu nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Atrakcyjne oferty pracy, szybka i łatwa możliwość zarobku to treść dużej liczby ogłoszeń o pracę, na jakie natknąć można się przede wszystkim w sieci internetowej, a także podczas korzystania z aplikacji pośredniczących właśnie w znalezieniu pracy. Najchętniej na takie oferty reagują młodzi ludzie, którzy nie widzą, bądź nie chcą widzieć w tym nic podejrzanego.

Tutaj jednak powinna zapalić się wszystkim czerwona lampka, a tego rodzaju oferty powinny przynajmniej budzić wątpliwości, co do legalności zarobionych pieniędzy oraz czy firma, za którą podaje się oferent, faktycznie istnieje.

Kilka dni temu Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Sobótce zatrzymali 17-letniego mieszkańca gminy Jordanów Śląski. Nastolatek skuszony chęcią szybkiego zarobku miał wyłącznie wypłacać pieniądze z bankomatu, wpisując kody blik, które nadsyłał mu rzekomy „pracodawca”. Czy nie wiedział, że ma do czynienia z przestępstwem? To pytanie budzi również sporo kontrowersji.

On sam tłumaczył się, że nie miał pojęcia, iż robi coś złego. Natomiast na widok policjantów podjął próbę ucieczki. Co świadczyć może, że jednak świadomy był, w czym może brać udział.

Pamiętajmy, że skuszeni takimi „atrakcyjnymi” ofertami narażamy siebie na udział w przestępstwie, a osoby oszukane na ogromne straty finansowe. Seria oszustw na tzw. blika niestety nadal zbiera swoje żniwo. Policja apeluje więc o czujność.

Schematy działań sprawców są różne. Coraz częściej jednak oszuści włamują się na różnego rodzaju komunikatory społecznościowe i piszą wiadomości, podszywając się pod znajomych bądź członków rodziny. W dalszej kolejności proszą o pożyczkę, tłumacząc się najczęściej skrajną sytuacją wymagającą pośpiechu, a następnie o podanie kodu blik, aby szybko uzyskać pieniądze.

Osoba z kolei, która je wypłaca z przypadkowego bankomatu, najczęściej jest perfidnie wykorzystana w całym procederze oszustwa. Natomiast udział jej jest znaczący i również ona podlega odpowiedzialności karnej – informuje st. asp. Aleksandra Freus z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu

Fot. Materiały Policji

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.