Bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą

2024-07-10

Wakacje rozpoczęte, więc gdy tylko pogoda będzie sprzyjała, na terenach zbiorników wodnych naszego regionu z pewnością licznie pojawią się sympatycy letniego wypoczynku. Aby jednak ten czas upłynął nam nie tylko miło, ale i bezpiecznie, nie możemy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bowiem woda to żywioł, do którego zawsze należy podchodzić z rozwagą i zdrowym rozsądkiem – przestrzega Policja.

Wakacyjny wypoczynek często jest kojarzony z pobytem nad morzem, jeziorami czy rzeką. Nie możemy zapominać jednak, że woda – nawet pozornie spokojna – może być bardzo niebezpieczna.  
Pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od nas samych i tego, czy stosujemy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa:  
• na wypoczynek wybierajmy miejsca do tego przeznaczone, odpowiednio oznakowane, w których nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych,                                                                   
• zapoznaj się z zasadami regulaminu kąpieliska i przestrzegaj ich, stosuj się do zaleceń ratowników, którzy pełnią na nim dyżur,
• dzieci powinny się bawić w wodzie tylko pod opieką dorosłych; dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie,
• nie wchodźmy rozgrzani do wody, przed wejściem schodźmy wodą klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego,
• nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu,
• decydując się na kąpiel w terenie, nie oddalaj się za daleko od linii brzegowej,
• nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody,
• jeżeli jesteś początkującym pływakiem, pływaj tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają dobrzy pływacy,
• przebywając nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy,
• jeżeli znasz miejsca niebezpieczne na wodach, gdzie często dochodzi do kąpieli, możesz je oznaczyć na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, sprawdzimy to.
Pamiętajmy, że podczas gdy my urlopujemy, złodzieje nie próżnują. Nie zabierajmy cennych rzeczy na plażę i zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą. Tylko przestrzegając tych kilku prostych i oczywistych zasad, możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i minie bez zbędnych trosk.

Fot. Materiały Policji

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.