Do 30 XI wnioski o skorzystanie z niższej taryfy za energię

2022-11-29

Do 30 listopada m.in. małe i średnie firmy, organizacje pozarządowe oraz podmioty publiczne powinny złożyć wniosek o skorzystanie z obniżonej taryfy za prąd w kwocie 785 zł za MWh.

To istotne przypomnienie dla małych i średnich firm, samorządów, jednostek samorządowych, podmiotów świadczących działalność wrażliwą, związków zawodowych, organizacji pozarządowych i wszystkich tych podmiotów, które mogą korzystać ze specjalnych rozwiązań w sprawie energii, czyli z taryfy za prąd na poziomie 785 zł za MWh.

30 listopada mija termin na złożenie oświadczenia do dostawcy energii, żeby móc skorzystać ze wsparcia w ramach tej obniżonej taryfy.

Ponadto jeśli ktoś od 24 lutego zapłacił za energię więcej niż wspomniane 785 zł za MWh, to trzeba pamiętać, że regulacja daje możliwość wyrównania do tej stawki, która została zamrożona od momentu wybuchu wojny w Ukrainie.

Możliwość zastosowania gwarantowanej ceny maksymalnej ceny wynika z ustawy o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.

Mechanizm maksymalnych cen energii ma chronić uprawnionych odbiorców przed drastycznym wzrostem cen prądu.

W przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna została ustalona na poziomie 693 zł za MWh. Będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia: 2 MWh – dla gospodarstw domowych; 2,6 MWh – dla rodzin z osobą niepełnosprawną; 3 MWh – dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Gospodarstwa domowe, aby skorzystać z ceny energii elektrycznej 693 zł za MWh powyżej 2 MWh zużycia rocznie, nie muszą składać żadnego oświadczenia. Stosownego rozliczenia odbiorcy dokona samodzielnie sprzedawca energii elektrycznej.

Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia, ale do 30 czerwca 2023 r.

Informacja w sprawie maksymalnych cen i podmiotów uprawnionych dostępna jest m.in. na stronie Tauronu (można tam znaleźć wzór oświadczenia wraz z instrukcją wypełnienia i sposobem złożenia).

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.