Dziecko w oknie – wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii

2024-05-15

Dzieci ciekawe otaczającego świata nie zdają sobie sprawy z grożących im niebezpieczeństw, dlatego to my rodzice jesteśmy za nie odpowiedzialni i powinniśmy zrobić wszystko, aby zapewnić im bezpieczeństwo również w trakcie zabawy. Policja apeluje do opiekunów o wzmożoną czujność podczas opieki nad swoimi pociechami.

Policjanci apelują do rodziców i opiekunów o wzmożoną czujność podczas opieki nad dziećmi. Zwracajmy uwagę na to, gdzie przebywają nasze pociechy, co robią i na czym polega ich zabawa. Nie zostawiajmy dzieci samych w domu bez opieki. Pamiętajmy, że miejsce ich zabaw powinno być bezpieczne również w domu. Drzwi i okna to bardzo interesujące rzeczy z punktu widzenia dziecka. Można je zamknąć, otworzyć, a przede wszystkim sprawdzić, co takiego tajemniczego kryje się po ich drugiej stronie. Jeśli jednak będą one nieodpowiednio zabezpieczone, mogą stać się przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków.

  • Pamiętaj, aby po przyjściu do domu, za każdym razem zamykać drzwi na zamek (warto zamontować go na tyle wysoko, aby również starsze dziecko nie mogło sobie poradzić z jego otwarciem).
  • Pamiętaj również, aby nie ustawiać pod oknem żadnych mebli, które mogłyby umożliwić dziecku wspięcie się na parapet.
  • Zabezpiecz okna, żeby dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć
  • Dla dziecka balkon jest również niezwykle ciekawym miejscem. Przebywając na nim, może nie tylko pooddychać świeżym powietrzem, ale również obserwować i słuchać odgłosów ulicy. Pamiętaj jednak, że zabawy malucha na balkonie zawsze powinny się odbywać pod czujnym okiem osoby dorosłej. Szczebelki balustrady balkonowej najlepiej przesłonić jakimś tworzywem, które pomoże ustrzec dziecko przed upadkiem z wysokości, zaklinowaniem się między prętami lub chociażby utratą ulubionej zabawki. Nie stawiaj na balkonie niczego, na co dziecko mogłoby się wspiąć.
  • Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego na balkonie ani w pomieszczeniu, gdzie są otwarte okna.
  • Zorganizujmy dzieciom czas tak, by się nie nudziły. Ciekawe otaczającego świata nie zdają sobie sprawy z grożących im niebezpieczeństw. Zróbmy wszystko, aby nie dochodziło do nieszczęśliwych wypadków.

Jesteś świadkiem takiego zdarzenia – REAGUJ! W podobnych przypadkach liczy się każda sekunda. Pamiętajmy, że wypadki z udziałem dzieci nie dotyczą tylko rodzin dysfunkcyjnych – mogą się zdarzyć w każdej rodzinie i w każdym miejscu. Dlatego nie bądźmy obojętni, reagujmy, kiedy widzimy dziecko na parapecie, w oknie czy pozostawione bez opieki. Czasami sygnał od sąsiada, zwykłego przechodnia czy jakiejkolwiek innej osoby zainteresowanej losem dziecka może zapobiec tragedii.

Fot. Freepik

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.