Jak nie dać się oszukać przy zakupach przez Internet

2024-05-22

Wizyty w centrach handlowych oraz zakupy na targu to dla wielu z nas już tylko wspomnienie minionych czasów. Coraz częściej wybieramy inną formę zakupów. Bez wychodzenia z domu, korzystając z praktycznie nieograniczonego dostępu do internetu, przeglądamy ogłoszenia, żeby po kilku kliknięciach myszy lub przesunięciu palcem na ekranie naszego smartfona stać się szczęśliwym posiadaczem nowej rzeczy. Pochłonięci klikaniem w kolejne oferty nie możemy zapomnieć, że Internet to również miejsce pełne zagrożeń i osób, które tylko czekają, aby nas okraść! Co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów? Oto kilka przydatnych rad od policjantów oraz historii ku przestrodze dwójki wrocławian, którzy padli ofiarą przestępców.

W trakcie zakupów internetowych należy zachować szczególną ostrożność, gdyż złodzieje nie próżnują i podobnie jak my, korzystają z sieci, choć głównie po to, aby wszelkimi możliwymi sposobami nas okraść. Pamiętajmy więc, że każdy może paść ofiarą przestępcy, niezależnie czy wystawiamy swoje przedmioty na sprzedaż, czy też chcemy coś kupić.

Przede wszystkim pamiętajmy, aby w trakcie zakupów korzystać ze sprawdzonych i zaufanych witryn. Przed zakupem wybranego przedmiotu przejrzyjmy opinie innych użytkowników, którzy korzystali z usług konkretnego sklepu lub prywatnego sprzedawcy. W przypadku platform sprzedażowych, które umożliwiają przeprowadzanie transakcji między dwoma użytkownikami, zwróćmy szczególną uwagę na to, z kim się kontaktujemy.

Większość tego typu witryn udostępnia swoim użytkownikom komunikatory, dzięki którym możemy bezpośrednio skontaktować się ze sprzedającym, dlatego unikajmy nawiązywania konwersacji przez wiadomości e-mail, telefony, wiadomości SMS itp., które otrzymujemy poza portalem.

Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie klikać w przesłane linki! W trakcie zakupów, szczególnie od osób prywatnych, może się zdarzyć, że otrzymamy wiadomość z linkiem, który ma przenieść nas na stronę, gdzie szybko i bezpiecznie będziemy mogli dokonać płatności lub rzekomo odebrać należną kwotę za wystawiony towar. Wiele z takich adresów zawiera złośliwe oprogramowanie, przez które oszuści wchodzą w posiadanie naszych danych osobowych, czy danych logowania do bankowości elektronicznej, co w konsekwencji umożliwi im kradzież zgromadzonych na naszym koncie środków.

W ostatnim czasie boleśnie przekonało się o tym dwoje mieszkańców Wrocławia, z którymi, po wystawieniu przez nich przedmiotów do sprzedaży na jednej z popularnych platform ogłoszeniowych, nawiązali, poprzez popularny komunikator internetowy, kontakt potencjalni „nabywcy”. Po ustaleniu szczegółów transakcji zainteresowani wysłali sprzedającym wiadomości z linkami. Niczego nie podejrzewający wrocławianie kliknęli w zamieszczone w nich linki, po czym zostali przekierowani na strony, gdzie bez chwili zastanowienia podali swoje dane logowania do konta bankowego. Dzięki tak pozyskanym informacjom oraz kolejnym manipulacjom oszuści dokonali kilku nieautoryzowanych wypłat z konta poszkodowanych, a suma poniesionych przez nich strat, to łącznie blisko 38.000 zł.   

Złodzieje usiłują również wejść w posiadanie wspomnianych danych, polecając nam instalowanie różnych aplikacji. W wielu przypadkach ich działanie polega na śledzeniu m.in. naszych urządzeń mobilnych, czy naszej aktywności w sieci. W ten sposób również narażamy się na utratę oszczędności zgromadzonych na rachunku bankowym.

Jeśli mamy jakiekolwiek obawy lub podejrzenia co do naszego kontrahenta, zawsze możemy skorzystać z opcji płatności za pobraniem. Wówczas opłacimy rachunek za zakupiony towar w momencie, kiedy trafi do naszych rąk i nie narazimy się przez to na nieotrzymanie przesyłki pomimo uiszczonej z góry opłaty.

Nie podawajmy nieznanym osobom kodów BLIK, haseł czy innych informacji wrażliwych. Korzystajmy ze sprawdzonych portali i nie wysyłajmy paczki z zamówieniem, dopóki nie otrzymamy zapłaty za wystawione na sprzedaż przedmioty.

Pamiętajmy, że ostrożności nigdy za wiele, a w grę wchodzą niejednokrotnie oszczędności gromadzone przez wiele lat na naszych kontach! – przestrzega mł. asp. Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. 

Ilustracja: Materiały Policji 
 

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.