#TWOJEKONTOTWOJEPRZESTEPSTWO – kampania informacyjna dotycząca „mułów finansowych”

2023-09-01

Grupy przestępcze często wykorzystują proceder „prania pieniędzy”, by  ukryć pochodzenie nielegalnych środków. Celem jest wywołanie wrażenia legalności przestępczych aktywów, a w konsekwencji uniknięcie odpowiedzialności karnej. Proceder taki utrudnia organom ścigania identyfikowanie i śledzenie transferów środków – informuje Policja.

Muły finansowe” to osoby, które świadomie bądź nie, w pewnych przypadkach pomagają grupom przestępczym realizować proceder „prania” nielegalnych dochodów. Robią to udostępniając swoje konta bankowe do otrzymywania i transferowania nielegalnych funduszy.

By podkreślić to zagrożenie, INTERPOL organizuje kampanię #YourAccountYourCrime  (#TwojeKontoTwojePrzestepstwo). W 2-tygodniowej kampanii (28 sierpnia – 11 września 2023 r.) chodzi o zwiększenie świadomości na temat „mułów finansowych” oraz przekazanie wiedzy, jak uniknąć tego zagrożenia.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości włączyło się w tę kampanię i w ramach podejmowanych zamieszcza na stronie internetowej oraz w social mediach infografiki przedstawiające zagrożenia związane z procederem „mułów finansowych”

* Dlaczego ludzie pomagają przestępcom prać pieniądze?

Muły pieniężne to osoby, które często nieświadomie, zostały zwerbowane przez organizacje przestępcze do prania pieniędzy. Przestępcom chodzi o ukrycie pochodzenia nielegalnie zdobytych pieniędzy. Osoby stające się mułami finansowymi kuszone są obietnicą łatwych pieniędzy. Mechanizm działania jest prosty: muły przesyłają skradzione pieniądze między kontami, często w różnych państwach, w imieniu innych osób i zwykle otrzymują część funduszy, które przechodzą przez ich własne konta.

* Kto może zostać mułem finansowym?

Często są to osoby, które niedawno przybyły do danego kraju. Mają trudności finansowe, pozostają bezrobotne. Odnotowuje się także wzrost liczby przypadków, w których w nielegalnym obrocie pieniędzmi udział biorą młodzi ludzie. Przestępcze oferty kierowane są do studentów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Jednym ze sposobów rekrutacji są ogłoszenia o ofercie pracy. Przestępcy udający przedsiębiorców oferują szybki zysk. Jedyne, czego wymagają, to przelew niewielkiej kwoty. Zwykle tłumaczą to koniecznością uzyskania potwierdzenia tożsamości. W ten sposób organizatorzy tego procederu uzyskują dostęp do konta osób. Często poza świadomością właścicieli kont mułów finansowych przechodzą przez nie znaczne sumy pieniędzy.

Konsekwencje dla osób, które stały się mułami finansowymi, mogą być bardzo bolesne. Więzienie, a w dalszej perspektywie tzw. przestępcza przeszłość, co może negatywnie wpłynąć na pracę. Może się zdarzyć, że takie osoby nie będą mogły założyć konta bankowego. Nie będą mogły uzyskać kredytu np. na zakup mieszkania.

* Sposób na „pranie pieniędzy”. Znaki ostrzegawcze:

  • nieznajoma osoba obiecuje łatwy zarobek,
  • ogłoszenia o pracę firm zagranicznych poszukujących „lokalnych / krajowych agentów” do działania w ich imieniu,
  • adres e-mail nadawcy został stworzony prawdopodobnie z wykorzystaniem bezpłatnej usługi internetowej, gdzie nazwa domeny i login nie pasują do nazwy firmy,
  • przesyłane wiadomości zawierają złą pisownię oraz błędy ortograficzne,
  • wszystkie interakcje i transakcje dotyczące pracy będą wykonywane on-line,
  • specyfika pracy zakłada wykorzystywanie konta bankowego do transferu pieniędzy,
  • w ofercie pracy nie wymienia się wymagań dotyczących wykształcenia lub doświadczenia zawodowego.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś częścią sieci związanej z mułami finansowymi, przestań natychmiast przekazywać pieniądze.

Powiadom swój bank lub dostawcę płatności oraz złóż zawiadomienie w najbliższej jednostce Policji.

1. Niezależnie od tego, czy muły finansowe są odpowiedzialne, czy nie, przyczyniają się do utrwalania cyklu przestępczego poprzez „pranie” nielegalnych środków

2. Przestępcy potrzebują „czystych” kont bankowych, do uwierzytelniania środków finansowych i rekrutowania mułów finansowych

3. Czy któryś ze scenariuszy brzmi znajomo? Przestępcy stojący za praniem pieniędzy są dobrze wyszkoleni, potrafią manipulować i nigdy nie brakuje im przekonujących argumentów

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.