Tysiące dzieci zagrożonych po trzęsieniach ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07

Trzy niszczące trzęsienia ziemi i dziesiątki wstrząsów wtórnych dotknęły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. W obu krajach zginęło ponad 5000 osób, w tym dzieci. Liczba ofiar i rannych ciągle rośnie. UNICEF niesie pomoc humanitarną wszystkim pokrzywdzonym przez kataklizm, szczególnie dzieciom.
Pierwsze trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 uderzyło nad ranem w poniedziałek 6 lutego tuż po godz. 4.00 czasu lokalnego, gdy wiele dzieci i rodzin spało w domach. Drugie trzęsienie o sile 7,5 uderzyło później - w ciągu dnia. Tysiące domów zostało zniszczonych, pozbawiając całe rodziny dachu nad głową i wystawiając je na wszechobecny o tej porze roku chłód. W lutym temperatury regularnie spadają poniżej zera, pada śnieg i marznący deszcz. Silne burze śnieżne nawiedzają część Syrii i Turcji. Prognozowane są kolejne spadki temperatur w tych regionach. Czyni to obecną sytuację jeszcze trudniejszą.
- To najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło ten region od prawie 100 lat. Dla bezbronnych dzieci i ich rodzin nastąpiło w najgorszym możliwym momencie - uważa James Elder, rzecznik prasowy UNICEF, wypoiwadająv się podczas konferencji w Genewie
W związku z katastrofalną sytuacją w Syrii UNICEF Polska uruchomił zbiórkę środków na pomoc dzieciom w tym kraju. Można ją przekazać tu:
https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-syrii-trzesienie-ziemi
Silne trzęsienie ziemi w północnej Syrii i południowej Turcji zbiera śmiertelne żniwo. Zginęło już ponad 1200 osób. Ofiar przybywa. W najtrudniejszej sytuacji są dzieci w Syrii, które już teraz doświadczają dramatycznych konsekwencji mroźnej zimy, braku prądu i kryzysu ekonomicznego.
UNICEF koordynuje działania z rządami obu krajów w zakresie pojawiających się potrzeb. Trwa ocena skali trzęsień ziemi, poszukiwania ocalałych oraz niesienie najpilniejszej pomocy humanitarnej poszkodowanym. Szkoły, szpitale, placówki medyczne i edukacyjne zostały uszkodzone lub zniszczone przez trzęsienia, co dodatkowo wpłynie na dobrostan dzieci. Uszkodzenia dróg i infrastruktury komunikacyjnej komplikują działania ratownicze.
- Obrazy, które widzimy z Syrii i Turcji, rozdzierają nasze serca. Pierwsze trzęsienie ziemi miało miejsce wcześnie rano, kiedy wiele dzieci jeszcze spało. Sprawiło to, że było ono jeszcze bardziej niebezpieczne. Nadal istnieje ryzyko pojawienia się kolejnych wstrząsów wtórnych. Nasze serca i myśli są z dziećmi i rodzinami dotkniętymi kataklizmem, zwłaszcza z tymi, które straciły bliskich lub zostały ranne. Naszym priorytetem jest zapewnienie dzieciom i ich rodzinom wsparcia, którego tak rozpaczliwie potrzebują - mówi Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF
UNICEF w Syrii pomaga dzieciom, które od lat mierzą się ze skutkami trwającego ponad dekadę konfliktu zbrojnego, masowych przesiedleń i pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. Dwie trzecie ludności potrzebuje stałej pomocy humanitarnej. Brak odpowiednich zasobów wody i żywności, a także dostępu do nauki to największe problemy, z którymi mierzą się dzieci w tym kraju.
Ponadto śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci i rodzin w Syrii są choroby przenoszone drogą wodną. Epidemia cholery ogłoszona 10 września 2022 r. szybko rozprzestrzeniła się po całym kraju.
UNICEF wysłał ze swoich magazynów w Libanie i Jordanii najpotrzebniejsze zaopatrzenie medyczne oraz specjalistyczną żywność terapeutyczną do obszarów w Syrii objętych skutkami trzęsień ziemi.
W Turcji wysiłki UNICEF koncentrują się obecnie na poszukiwaniach i ratownictwie. Wsparcie obejmuje zestawy higieniczne, koce i ciepłe ubrania.

Fot. Materiały UNICEF

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.