Uważaj na kieszonkowców, lubią tłok i twoje pieniądze

2023-05-09

Zamyśleni, rozkojarzeni, zniecierpliwieni stoimy na przystanku w oczekiwaniu na autobus czy tramwaj lub jedziemy w zatłoczonym pojeździe wpatrzeni w okno. Skoncentrowani na zakupach pchamy przed sobą wózek sklepowy. Wybieramy nowe ubrania dla siebie lub kogoś bliskiego albo po prostu spędzamy miło czas na zatłoczonym rynku. Tego typu codzienne sytuacje to idealna okazja dla złodziei. Przestępcy w skupieniu, niepostrzeżenie wykorzystują naszą nieuwagę, bogacąc się kosztem naszych portfeli, torebek, teczek... Kieszonkowcy okradają w taki sposób, że osoba poszkodowana często nawet nie zdaje sobie sprawy, że padła ofiarą złodzieja – przestrzega Policja.

Kieszonkowcy z reguły przypuszczają atak, gdy tłoczymy się podczas wsiadania, opuszczania pojazdu komunikacji zbiorowej, czytania rozkładu jazdy autobusów lub też gdy koncentrujemy się na liście zakupów lub osobach, z którymi spędzimy wolny czas. Wielokrotnie sami aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej, gdyż zamieszanie osłabia naszą ostrożność. Tego typu przestępcę trudno rozpoznać w tłumie, wygląd zewnętrzny o niczym nie świadczy, przestępca nie musi mieć charakterystycznego wyglądu, wręcz przeciwnie – zazwyczaj sprawcy doskonale potrafią wtopić się w tłum. Kieszonkowcem może być młody, dobrze ubrany mężczyzna, kilkunastoletni chłopiec, ładna, elegancka kobieta, a nawet niepozorny starszy pan lub pani. Często są mili, grzeczni, chętni do pomocy np.: przy wsiadaniu do autobusu lub tramwaju lub podczas robienia zakupów albo udając zagubionych turystów, którzy pytają o drogę. Takie zachowanie to kamuflaż stosowany, aby nie wzbudzając podejrzeń,  znaleźć się jak najbliżej swojej ofiary, wykorzystać każdy błąd i moment nieuwagi, działać szybko. Brak jest uniwersalnych, pasujących do wszystkich mogących zaistnieć sytuacji rad, które ustrzegą nas przed ewentualnym staniem się ofiarą kieszonkowca. Kierujmy się jednak kilkoma podstawowymi zasadami, które pozwolą nam na świadome, rozsądne i minimalizujące zagrożenia zachowanie.

Jedną z najważniejszych jest daleko posunięta ostrożność i umiejętność przewidywania. Spróbujmy myśleć kategoriami przestępcy – co w moim zachowaniu ułatwiłoby kradzież, co prowokuje? Nie licz, że złapiesz kieszonkowca, postaraj się raczej udaremnić mu kradzież.

Policjanci przypominają:

• Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze!

• Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie!

• W środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego – unikaj pustych przedziałów w pociągu!

• Pamiętaj, że podróżując po spożyciu alkoholu, łatwiej możesz się stać ofiarą złodziei!

• Nie nawiązuj przygodnych znajomości!

• Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu!

• Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach – pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!

• Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby!

• Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu lub tramwaju).

• Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane – nie dokonają kradzieży!

• Nie zasypiaj, podróżując publicznymi środkami komunikacji!

• Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu!

• Torebkę należy odwracać zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz!

• Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki!

• Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie   NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.

• Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem –jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść twoje mieszkanie, zanim zdążysz zareagować.

Zgodnie z Kodeksem karnym, a dokładnie art. 278 tego aktu prawnego, sprawcom grozi nawet 5 lat więzienia – informuje Zespół Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

.

Fot. Materiały Policji

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.