Ważny termin dla studentów z rentą rodzinną

2023-10-20

Tylko do końca października studenci mają czas, aby w ZUS złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej razem z zaświadczeniem z uczelni, że dalej się uczą. W przeciwnym razie stracą świadczenie.

Renta rodzinna to świadczenie, które można otrzymać po śmierci m.in. rodzica. Przysługuje osobom uczącym się, do maksymalnie 25. roku życia. Od tej zasady jest jednak wyjątek. Jeśli 25. urodziny studenta przypadną na ostatnim roku nauki w szkole wyższej, to może on otrzymywać rentę aż do końca danego roku studiów.
Dziecko, które do tej pory pobierało rentę rodzinną i ukończy 16 lat, może ją dalej pobierać, pod warunkiem że kontynuuje naukę w szkole lub na studiach. Jednak trzeba to potwierdzić. Wówczas należy złożyć do ZUS zaświadczenie o kontynuacji nauki, które wystawia szkoła lub uczelnia. Zwykle wystawiane jest na jeden rok nauki i przez taki czas jest ważne. Młodzież musi pamiętać, że jeśli nie dostarczy nam takiego zaświadczenia, uznamy, że nie kontynuuje nauki i nie będzie podstaw do przyznania i wypłaty renty rodzinneja.
Jeśli student chce nadal otrzymywać rentę rodzinną, powinien do końca października złożyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia razem z zaświadczeniem z uczelni, że kontynuuje naukę.
Nie warto zwlekać z dopełnieniem formalności, by nie stracić październikowego świadczenia. Wypłata renty rodzinnej przysługuje od miesiąca złożenia wniosku wraz z zaświadczeniem.
Jeśli student spóźni się i dokumenty złoży dopiero w listopadzie, rentę rodzinną za październik straci. - Zaświadczenie z uczelni powinny dostarczyć osoby, które w październiku rozpoczęły studia oraz studenci, których poprzednie zaświadczenie było wydane tylko na rok (do września). Jeśli natomiast zaświadczenie nie wygasło, bo uczelnia wydała je na cały okres studiów, to nie trzeba dostarczać do ZUS-u nowego zaświadczenia.
Osoby pobierające rentę rodzinną muszą także pamiętać, aby na bieżąco informować ZUS o przerwaniu nauki. Jeśli tego nie zrobią, ZUS będzie nadal wypłacał rentę, którą trzeba będzie później zwrócić z odsetkami.

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.