Zadbajmy o płuca

2024-04-30

Maj to miesiąc świadomości i edukacji o nadciśnieniu płucnym – chorobie rzadkiej, lecz niezwykle niebezpiecznej – przypomina Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Od 2012 roku 5 maja jest Światowym Dniem Nadciśnienia Płucnego. To rzadka choroba, bez intensywnego leczenia – szybko postępująca i śmiertelnie niebezpieczna. Może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku, a nieleczona prowadzi do śmierci. W nadciśnieniu płucnym dochodzi do zarastania drobnych tętniczek płucnych i w rezultacie przez płuca przepływa mniej krwi, a tym samym mniej dopływa do innych narządów. Atakuje płuca i serce. Prawa komora serca się rozrasta, serce staje się niewydolne, pojawiają się zmęczenie, zadyszka, gorsza wydolność fizyczna, kaszel. Ze względu na te objawy bardzo ciężko jest prawidłowo rozpoznać nadciśnienie płucne – choroba może przypominać astmę, niewydolność serca. 

Pacjenci tracą sprawność, a ich życie, zwłaszcza bez optymalnej terapii – staje się zagrożone.
Jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor usta, dlatego w tym dniu w geście solidarności z chorymi niektóre osoby malują sobie usta na niebiesko.

Więcej informacji o profilaktyce i zwalczaniu nadciśnienia płucnego znajduje się na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół lub pod numerem telefonu 535 680 390 i na maila kontakt@phapolska.org. 

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.