Zmienna aura na drodze. Uważajcie na siebie!

2022-11-28

Planując podróż samochodem, uwzględnijmy możliwe utrudnienia, warunki atmosferyczne i zapewnijmy sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. Pamiętajmy, by w trakcie dłuższej jazdy robić co najmniej kilkunastominutowe przerwy. Zatrzymujmy się zawsze w bezpiecznych miejscach – na wyznaczonych parkingach, przy motelach czy na stacjach paliw. Bądźmy rozsądni, żeby bezpiecznie dojechać do celu.

W związku z tym, że pogoda za oknem zmienna, Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o dostosowanie prędkości do warunków na drodze i przestrzeganie przepisów.

Kierowco:

  • przed podróżą sprawdź stan techniczny swojego samochodu, zadbaj, by wszystkie płyny eksploatacyjne były uzupełnione, odśnież swój pojazd, by zapewnić sobie dobrą widoczność (za niedopełnienie tego obowiązku grozi wysoka grzywna, nawet do 3 tys. zł);
  • wyposaż się w akcesoria do odśnieżania samochodu;
  • wsiadaj za kierownicę wypoczęty;
  • podczas dłuższej podróży zaplanuj krótkie przerwy;
  • nie spiesz się, bo zawsze lepiej dojechać nawet kilka minut później, ale dojechać, niż nie dojechać wcale;
  • nigdy nie wsiadaj za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Alkohol prowadzi do zmniejszenia szybkości reakcji, ograniczenia pola widzenia, błędnej oceny odległości i szybkości, błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji, rozproszenia uwagi oraz senności. Bądź odpowiedzialny. Piłeś – nie jedź!
  • reaguj, gdy zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudza twoje przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego noś odblaski. Wszędzie i o każdej porze bądź widoczny na drodze i dbaj o swoje bezpieczeństwo.

Jeśli wyjeżdżasz i opuszczasz dom na kilka dni, pamiętaj, by go prawidłowo zabezpieczyć przed kradzieżą. Sprawdź, czy drzwi i okna (w budynkach wolnostojących również dachowe i piwniczne) są zamknięte, aby nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Jeżeli istnieje taka możliwość, poproś sąsiadów, aby zerkali na twoje mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnuj bagażu oraz najcenniejszych rzeczy. Jeśli będziesz miał przy sobie większą ilość gotówki, nie trzymaj jej w jednym miejscu i zawsze staraj się chować pieniądze w wewnętrznych kieszeniach odzieży. Dokumenty oraz wartościowe przedmioty (telefony, sprzęt elektroniczny) najbezpieczniej jest trzymać przy sobie, bądź w torbie pozostającej w zasięgu wzroku.

Fot. Materiały Policji

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.