ZUS wypłaca 800 plus na nowy okres świadczeniowy

2024-06-03

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpoczął się 1 czerwca tego roku, ale już pod koniec maja część rodziców i opiekunów otrzymało pieniądze na konta. Pierwszy przelew ZUS na łączną kwotę ponad pół miliarda złotych dotyczy osób, których termin wypłaty świadczenia przypadał 2. dnia każdego miesiąca.

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy 800 plus. Potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie bez „pustych” miesięcy, powinni złożyć wniosek najpóźniej do końca czerwca. – Jeśli jeszcze nie złożyliśmy wniosku o 800 plus, nie warto czekać. lecz zrobić to jeszcze w czerwcu, dzięki temu mamy zagwarantowaną ciągłość świadczenia. I choć pieniądze trafią do końca sierpnia, to ZUS razem z sierpniowym przelewem wypłaci wyrównanie za czerwiec i lipiec. Oczywiście pod warunkiem, że wniosek jest złożony prawidłowo i świadczenie, zgodnie z przepisami, będzie przysługiwało – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

* Pierwsze przelewy już na kontach

Część rodziców już pod koniec maja mogło korzystać z wpłaty 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Dotyczy to tych osób, których termin wypłaty przypadał na 2 czerwca. W związku z tym, że jest to niedziela, pieniądze najpóźniej na kontach pojawiły się 31 maja. W sumie na konta rodziców trafiło ponad 0,5 mld zł.

W poniedziałek ZUS przelał kolejne środki na konta rodziców i opiekunów. W pierwszych dniach czerwca w ramach 800 plus trafi do nich ponad 1 mld zł.

* Wnioski tylko elektronicznie

Wnioski o świadczenie można składać za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej, profilu PUE ZUS, a także przez portal Emp@tia

– Jeśli rodzice czy opiekunowie spóźnią się i wniosek na nowy okres złożą po 30 czerwca, nie otrzymają już wyrównania za czerwiec, a wypłata świadczenia będzie przysługiwała od miesiąca złożenia wniosku. Zatem jeśli ktoś złoży wniosek w lipcu, nie otrzyma pieniędzy za czerwiec, lecz świadczenie będzie wypłacane od lipca – przypomina rzeczniczka.

Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka.

* Świadczenie tylko do 18. roku życia

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł. Kwota ta zmieniła się automatycznie, co oznacza, że nie trzeba było składać dodatkowego wniosku.

Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy wskazany we wniosku.

Fot. Freepik

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Arman Babayan - Stomatolog, Chirurg

Ok, szybko, fachowo i sprawnie. Dobry stomatolog, polecam. Wyjaśnił wszystkie sprawy związane z zabiegiem. Super

lek. Mateusz Strózik - Ginekolog

Pan Doktor jest bardzo sympatyczny i kulturalny, merytorycznie odpowiada na wszystkie pytania, tłumaczy po kolei co będzie wykonywać, badanie przeprowadzone bardzo delikatnie. Zdecydowanie polecam!

dr n. med. Aleksander Jaworski - Stomatolog, Protetyk

Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście. Fachowe i sprawne wykonanie wypełnień. Polecam wizyty u Pana doktora.

lek. Julian Maciaszek - Psychiatra

Polecam z całego serca. Pan doktor ma dobry kontakt i podejście do pacjenta. Podczas konsultacji doktor był zaangażowany, zadawał dużo szczegółowych pytań. Wizyta odbyła się punktualnie i przebiegła bez zastrzeżeń.

lek. Wiesław Filarski - Urolog, Chirurg

Pozytywne wrażenie polecam. Fachowość - doświadczenie , miło i sympatycznie. Trzecia wizyta jak do tej pory jest ok.

lek. dent. Katarzyna Drabek

Profesjonalne podejście, super miła atmosfera i zero stresu. Polecam i dziękuję za wybielenie moich zębów!

dr n. med. Waldemar Gołębiowski - Pediatra, Onkolog dziecięcy, Hematolog dziecięcy

Jeden z najlepszych specjalistów od poznałam w życiu. Trafiona diagnoza, bardzo dokładnie dokładnie, wyjaśnił nasze, z wątpliwości serca polecam.

lek. Grażyna Wiland - Okulista

Przemiła Pani Doktor, badania dokładne i super wyjaśnione. Napewno tutaj wrócę. Polecam w stu procentach.